چشم انداز قیمت خونه در سال 2016

به طور خیلی کلی، در رابطه با بازار املاک کانادا به طور عام و بازار املاک تورنتو به طور خاص دو نقطه نظر متضاد وجود داره. البته این نوع دیدگاه فقط به بازار مسکن خلاصه نمیشه؛ کافیه در مورد وضع سرمایه گذاری در ایران فکر کنین، یا استاندارد زندگی در کانادا، و خیلی موضوعات دیگه. همیشه افرادی در هر دو سمت ترازو پیدا میشن که دوست دارن بازار به خواست اونها عوض بشه. قسمت مهمی از شغل ما ایجنت ها بررسی و پیش بینی بازار مسکن هست و متن زیر نه برای گرم کردن بازار، بلکه نظر قاطع ما در برابر حوادث سال آینده خواهد بود.

بازار مسکن در سالی که گذشت
در سال 2015، کمبود خونه و کم شدن نرخ بهره مرگج از یک سمت، و سرمایه گذاری حارجی (خصوصاً چینی ها و هندی ها) در بازار، همراه با ورود مهاجران جدید (خصوصاً از ایالت های نفت خیز به تورنتو و ونکوور) باعث هر چه بیشتر شدن قیمت ها شد به طوری که در ونکوور بزرگ قیمت متوسط خونه با 17 درصد اقزایش به 947.350 دلار و در تورنتو بزرگ، قیمت متوسط خونه با 10 درصد افزایش به 622.150 دلار رسید (آمار بر اساس 89071 رکورد فروش بین ژانویه تا اکتبر 2015 برای تورنتو بزرگ هست و در بین انواع خونه ها، خونه دی-تچد دو خوابه بیشتری رشد قیمت رو داشت با متوسط 804.079 دلار). بدترین بازار مسکن در سال گذشته برای استان های آلبرتا و ساسکاچوان بود و با توجه به قیمت نفت و کاهش سرمایه گذاری در حوزه انرژی، روند منفی بازار در این استان ها در سال 2016 هم ادامه خواهد داشت.

بیشترین رشد قیمت در شهر تورنتو به دو مورد تعلق داشت: اول محله هایی با دسترسی یا چشم انداز دسترسی مناسب به وسایل حمل و نقل عمومی مثل محله ایرانی ها (سکتور 14) و یانگ و اگلینتون (سکتور C10 و C03) و دوم قسمت های بازسازی شده شهر تورنتو که به عنوان فرصت سرمایه گذاری معرفی شده بودن. در شهرهای اطراف، منطقه برلینگتون با 12% رشد قیمت از انتخاب های دیگه ی ساکنین تورنتو بود و با توجه به روند فعلی، استقبال و افزایش قیمت در شهرهای دورتر مثل همیلتون، و همین طور آشوا، درام و شهرهای شرقی تورنتو برای سال 2016 پیش بینی میشه.

پیش بینی بازار مسکن در سال 2016
ورود مهاجرات و پناهدگان بیشتر (چه از کشورهای دیگه و چه استان های دیگه) تقاضا رو برای خونه بیشتر میکنه. البته از طرف دیگه برای پاییز 2016 واحدهای کاندوی بیشتری به بازار میاد تا بتونه بازار عرضه و تقاضا رو به توازن برسونه. از اونجایی که این واحدها همه بین 75 تا 90 درصد پیش فروش شدن؛ پیش بینی میشه با ورودشون تنها سرمایه گذاران شخصی تحت تاثیر قرار بگیرن. در صورتی که واحدی رو پیش خرید کردین تا به قیمت بالاتر واگذار کنین؛ بازار همچنان گرم خواهد بود اما روی یک سود معقول (و نه خیلی زیادی) حساب باز کنین. پایین بودن قیمت نفت، و تغییرات نرخ بهره مورگج (از جمله تصویب اقزایش حداقل پیش پرداخت از 5 درصد به 10 درصد و زمزمه تغییر نرخ بهره مورگج) همه در راستای کنترل قیمت ها حرکت میکنه اما به طور قطع بازار ملک نمیریزه، و نرخ رشد در تورنتو منفی نمیشه!

برای خونه های لوکس، آمارهای ما افزایش قیمت رو در دو سال آینده نشون میده. این نوع خونه ها که عموما بازسازی و بعضا خونه های نوساز هستن همگام با نیازهای روز ساخته شده و هدف از اون راضی کردن سرمایه گذاران خارجی و اون دسته از بازنشسته هایی هست که خودشون رو متمایز از بقیه میبینن. برای عامه مردم، سال 2016 از نظر اقتصادی سال سختی خواهد بود؛ کاهش قیمت نفت، رکود اقتصادی و اقزایش ترخ بیکاری نیاز به توجه دو چندان رو در هر نوع سرمایه گذاری طلب میکنه.

و اما پیش بینی بزگ
نمودارهای ما رشد 2.5 درصدی رو برای کانادا و متوسط 5 درصدی رو برای تورنتوی بزرگ برای انواع خونه ها پیش بینی میکنه. رشد قیمت کاندو به صورت خاص نزدیک 4.5 درصد و افزایش قیمت برای کاندوهای دوخوابه بیشتر از یک یا سه خوابه خواهد بود. بر اساس پیش بینی ما رشد خونه های دی-تچد دو خوابه 7 درصد خواهد بود.

مشاوره و بررسی بازار مسکن، ارزیابی ملک و ارائه اطلاعات مورگج (چه به صورتی شفاهی، چه رسمی و کتبی) از خدمات رایگان ما هست. برای اطلاع از آخرین اخبار پیشنهاد میکنم صفحه فیس بوک یا توییر من رو دنبال کنید.

 1. ایا خونه در vaughan-islington-woodbridg در سال اینده رشدی داره ?و چقدر

  • سلام، سوال تون خیلی کلی هست. به صورت کلی بله، رشد حدود 5 درصد برای تورنتو بزرگ پیش بینی شده ولی به صورت جزیی بستگی به محله داره. مثلا برنامه ریزی برای قسمت پرامناد (که یکی از پروژه های ما اونجاست) برای دو سال آینده ست. دوست داشتین جزیی تر بگین تا تحلیل مارکت اون رو تقدیمتون کنم.

 2. پس با این حساب پیش خرید یک کاندو در مرحله اول پلانینگ و فروش آن بعد از یک سال و قبل تحویل ؛ در یک محله تورنتو نهایت در حدود 5% سود سالیانه خواهد داد؟

  • این عدد خیلی کلی هست و در این حد قابل تفسیر هست که بازار رشد میکنه، آروم رشد میکنه یا داره میریزه. وقتی گفته میشه در سال گذشته قیمت خونه 10 درصد رشد داشته، این عدد متوسط فروش زانویه تا نوامبر در سرتاسر تورنتو (شامل کاندو و انواع خونه) هست. مثلاً همین پارسال خونه ای چهار بار در خیابون ویلودیل (محله ایرانی) ها فروخته شد به قیمت اولین بار 870 هزار دلار و آخرین بار حدود 1 میلیون و 150 هزار دلار. دلیل ش این که این خیابون یک دفعه محبوبیت خاصی پیدا کرد و شد مرکز توجه ساختمون سازهای ایرانی.

   اواخر 2012 کاندویی رو در محله دیستیلری فروختیم به قیمت 250 هزار، و چند ماه پیش همین واحد رو به قیمت 456 هزار دلار فروختیم. سود نزدیک به 50 درصد برای یک سال و نیم به دو دلیل بود: یکی این که واحدهای پیش فروش همیشه ارزون تر هستن و بعد از واگذاری واحدها، و یک سال بعد پس از رجیستر شدن ساختمون، همیشه قیمت ها یک دفعه بالا میره، دوم این که اون قسمت شهر رو شهرداری تورنتو برای بازیهای پن ام درست کرد و سرمایه گزاری اون ها باعث پیشرفت قیمت خونه ها شد.

   خلاصه این که خیلی کلی هست این عدد. اما کلاً خود پیش خرید (بسته به زمان و مدت سرمایه گذاری) همیشه سود بیشتری رو از متوسط رشد قیمت ها داره.

نظرات بسته شده اند.