چرا ایجنت بگیریم؟ (اجاره دادن) + هزینه ها


سوالی که خیلی از من پرسیده میشه اینه که برای اجاره دادن خونه یا بیسمنت مون چرا باید ایجنت بگیریم و یه مشاور املاک چه خدماتی به ما میده که ارزشش رو داشته باشه؟ اگرچه هر کسی یه جوره و قانون خاصی وجود نداره، اما لیست زیر دلایل اصلی هست که مردم ایجنت میگیرن:

لیست کردن تو ام ال اس: طبق آمار رسمی حدود 80 درصد مردم از طریق ایجنت دنبال خونه میگردن (چون براشون مجانیه! و حتا گاهی پول هم گیرشون میاد!) به همین دلیل لیست شدن واحد شما تو ام ال اس شانس ش زود اجاره رفتن ش رو خیلی بیشتر میکنه. فراموش نکنین که اگه شما تا دو هفته نتونین مستاجر پیدا کنین یعنی عملاً یک ماه اجاره رو از دست دادین؛ و خب حساب کتاب با خودتونه که ارزش ش رو داره یا نه.

اکثر ایجنت ها (یا حداقل ما!) به جز ام ال اس، واحدهاشون رو در سایت های پولی دیگه هم آگهی میکنن (از ویوو ایت و پد مپر گرفته تا روزنامه و کیجیجی به صورت پولی ش) و این کار رو مجانی انجام میدن. لیست شدن تو این سایت ها شانس دیده شدن آگهی شما رو بیشتر میکنه و این یعنی سریع تر واحد شما سریع تر اجاره میره.

بحث بعدی اجاره نامه هست. در کانادا (و مشخصاً آنتاریو) هر واحدی به هر صورتی (حتا به صورت لفظی و بدون امضا کردن یک قرارداد) که اجاره داده بشه، از Residential Tenancy Act تبعیت میکنه و کسی که این قانون رو بشناسه میدونه که تقریباً تمام حق و حقوق به مستاجر داده میشه در صورتی که مستاجر وارد باشه و لازم بشه میتونه از صاحب خونه شکایت کنه و غیره. داشتن ایجنت یعنی داشتن یک اجاره نامه کامل که تمامی موارد مهم توش ذکر شده و حق و حقوق با جزییات و امضای طرفین تایید شده.

بحث بعدی کاغذ بازی و کارهای اداری هست، که یک ایجنت همه رو برای شما انجام میده و هم از نظر قانونی هم از نظر صرفه جویی در وقت به دردتون میخوره. بسته به قرارداد و برای اطمینان بیشتر حتا ایجنت شما میتونه تو همه نشون دادن های خونه حاضر باشه، یا شراطی رو بذاره که کمترین سختی رو برای شما داشته باشه.

گفته میشه یک مستاجر به طور معمول 5 تا واحد رو میبینه تا یکی ش رو انتخاب کنه. یک ایجنت میتونه قیمت واحدهای دیگه رو ببینه و بسته به شرایط دقیق ترین قیمت رو برای واحد شما اعلام کنه. این یعنی بعد از دیدن همه خونه ها (که هر کدوم خوبی و بدی خودش رو داره) واحد شما انتخاب میشه و زود اجاره میره. برای کاندوهای نوساز (که یک دفعه ده ها واحد شبیه هم وارد بازار میشه) فرنیش کردن خونه برای چند وقت و عکسبرداری و فیلمبرداری حرفه ای خدمات دیگه ای هست که جز تخصص های یک ایجنت به حساب میاد.

بعد، معمولاً شما به عنوان صاحب خونه فقط به قیافه طرف نگاه میکنین و از بین آفرها یکی رو انتخاب میکنین. اما یک ایجنت نه تنها خودش کردیت طرف رو چک میکنه (و البته با هزینه خودش)، بلکه رفرنس های قبلی، خونه های قبلی که طرف ساکن بوده، نامه محل کار و همه رو چک میکنه تا فوتوشاپ نباشه. همین طور میشه تا حدودی اطلاعات شخصی و گذشته فرد رو چک کرد و خلاصه به روش خیلی دقیق تر یک آفر رو خوب و یکی دیگه رو بد اعلام میکنه. اگه لازم باشه، ایجنت شما بلده چه جوری چک و چونه بزنه و با تجربه ای که داره خیلی اتفاق ها رو از قبل پیش بینی کنه.

البته این ها فقط از نظر وقت و هزینه هست اما اجاره دادن معمولاً سرویس اضافی حساب میشه به این صورت که خیلی از ایجنت ها، اگه ازشون خونه خریده باشین، خودشون هم براتون اجاره ش میدن. و برعکس خیلی از مردم هم با یه بار اجاره دادن واحدشون دوستی رو در مشاور املاک برای خودشون پیدا میکنن تا همیشه جواب سوال هاشون رو بده و هر کاری بود رو براشون انجام بده. خیلی مواقع طبق قراری که بین صاحب خونه و ایجنت ش هست، حتا بعد از امضای قرارداد هم ایجنت نفر اول برای تماس و رفع مشکلات مستاجر معرفی میشه و همه زحمت های بعد از ساکن شدن رو هم اون جوابگوه.

هزینه اجاره دادن توافقی هست اما به طور معمول اون رو تماماً صاحب خونه میپردازه و معادل اجاره یک ماه + مالیات هست که بسته به سرویسی که مشاور املاک به شما میده فرق میکنه. به طور مثال شاید یک ایجنت از شما مقدار مشخصی (250 دلار؟) برای لیست کردن تو ام ال اس، عکاسی حرفه ای و نوشتن یک اجاره نامه شخصی سازی شده بگیره و برای باقی چیزها جدا جدا شما رو شارژ کنه. در صورتی که قرار شما به ایجنت مشخص و با جزییات تمام باشه، این قیمت تمام هزینه ای هست که شما میپردازین (و بعد خود ایجنت این رو با بروکرج خودش، کانتک خودش تو بانک، گاهی با وکیل بروکرج، ایجنت مستاجر، بروکرج مستاجر، سازمان امور مالیاتی و غیره تقسیم میکنه).

نظرات بسته شده اند.